-
Okna bez firanek bo “nie mam nic do ukrycia a Bóg i tak wszystko widzi”
-
Za najprzyjemniejszy rodzaj oderwania się na chwilę od pracy uważają Holendrzy przerwę na pogaduszki ( kletsen, babbelen) i wymianę najnowszych ploteczek (hol.: roddelen)
-
W połowie czerwca, dla setek tysięcy młodzieży kończącej szkoły średnie, jest może jeden z najważniejszych dni w życiu … Uczniowie siedzą w domu i w napięciu zdana matura w Holandiiczekają na telefon ze szkoły. Każdy uczeń jest osobiście zawiadamiany przez nauczyciela o tym czy zdał maturę czy nie. Dzień później na znak zdania …wywiesza w oknie holenderską flagę z plecakiem szkolnym
-
„Polowanie na urlop” – każdy szanujący się Holender minimum trzy razy do roku wyjeżdżą na urlop , spędzając na nich 8-10 tygodni w roku
-
Huczne urodziny … 50 –te ! Mówi się tu, że osoba obchodząca 50-te urodziny „zobaczyła Abrahama” (lub w wypadku kobiety „zobaczyła Sarę”).
-
Większość zachowań z jakimi spotkamy się w Holandii nie różni się jakoś drastycznie od tych przyjętych w naszym kraju. Przy powitaniu bądź pożegnaniu Holendrzy podają sobie ręce, a osoby, które są ze sobą nieco bliżej całują się trzykrotnie w policzki.
-
Ważnym elementem mieszkańców jest zaplanowanie całego dnia, który to zapisywany jest najczęściej w kalendarzu w myśl zasady „pełen program to pełne życie”. Podobnie jak Niemcy cenią sobie punktualność, nawet pięciominutowe spóźnienie jest wysoce niegrzeczne.
-
Czas wolny Holendrzy najchętniej spędzają na świeżym powietrzu przy pływaniu łodziami, wędkowaniu, jeździe na rowerze. Wakacje najczęściej organizują na kempingach.
-
Tradycyjne holenderskie stroje różnią się w zależności od regionu. Większość składa się z luźnych czarnych spodni i kapeluszy o szerokim rondzie w przypadku mężczyzn oraz czarnych sukni z haftowanym gorsetem i koronkowym czepkiem w przypadku kobiet.
-
Wartością samą w sobie jest rodzina. Tradycyjne holenderskie powiedzenie to "Eigen haard is goud waard" (Twój dom jest wart tyle, co złoto). Co prawda, w Niderlandach coraz więcej ludzi żyje ze sobą bez ślubu jednak taki stan rzeczy jest powszechnie akceptowany i traktowany na równi z małżeństwem. Od lat także popularne w Holandii są domowe porody.
-
W przeciwieństwie do polskiej zasady „gość w dom, Bóg w dom”, w Holandii odwiedziny ustalane są telefonicznie, gość może zostać poczęstowany maksymalnie dwoma kawami. Ponadto obowiązkowe jest picie kawy o godzinie 11, 16 i 20.
-
Od najmłodszych lat dzieci uczone są zarabiania pieniędzy, poczynając od sprzedaży swoich starych zabawek na pchlim targu mając niespełna 6-12 lat, następnie roznosząc gazetki reklamowe, aż w końcu po ukończeniu 16 lat pracują dorywczo jako pomoc w restauracjach bądź supermarketach. Od przedszkola też przyuczane są do pracy i życia w grupie, tzw. teamwork.
-
Jeżeli chodzi o święta to Holendrzy nie obchodzą Wigilii. Tradycyjnym świątecznym deserem jest chleb pieczony z masłem i bakaliami. Holendrzy pielęgnują tradycję pasterki. Przed domami ustawia się choinki bogato ozdobione sznurami lampek, zaś okna są zawsze pięknie udekorowane. W przedświąteczne dni Holendrzy piszą i wysyłają kartki z życzeniami. Każda rodzina z okazji świąt Bożego Narodzenia wysyła około 30 - 50 kartek, a te, które dostaje, wywiesza w oknach bądź ustawia na komodach. W niektórych regionach Holandii, dzieci stawiają koło kominka wiadro z wodą i marchewkę dla konia Św. Mikołaja – Sleipnira.
Holandia - miasta
Holandia - co warto wiedzieć
Holandia tradycje - komentarze:
|
| Dlaczego w Holandii kolorem narodowym jest pomarańczowy? |
|
| Rowniez park rozrywki Efteling i jemu podobne to swietny sposob na spedzenie z rodzina cudownych chwil, Holandia jest okej. |
Holandia tradycje - dodaj komentarz:
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies
|