Holandia tradycje


Strona główna -> Holandia -> Holandia tradycje
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


 • Okna bez firanek bo “nie mam nic do ukrycia a Bóg i tak wszystko widzi”
 • Za najprzyjemniejszy rodzaj oderwania się na chwilę od pracy uważają Holendrzy przerwę na pogaduszki ( kletsen, babbelen) i wymianę najnowszych ploteczek (hol.: roddelen)
 • W połowie czerwca, dla setek tysięcy młodzieży kończącej szkoły średnie, jest może jeden z najważniejszych dni w życiu … Uczniowie siedzą w domu i w napięciu zdana matura w Holandiiczekają na telefon ze szkoły. Każdy uczeń jest osobiście zawiadamiany przez nauczyciela o tym czy zdał maturę czy nie. Dzień później na znak zdania …wywiesza w oknie holenderską flagę z plecakiem szkolnym
 • „Polowanie na urlop” – każdy szanujący się Holender minimum trzy razy do roku wyjeżdżą na urlop , spędzając na nich 8-10 tygodni w roku
 • Huczne urodziny … 50 –te ! Mówi się tu, że osoba obchodząca 50-te urodziny „zobaczyła Abrahama” (lub w wypadku kobiety „zobaczyła Sarę”).
 • Większość zachowań z jakimi spotkamy się w Holandii nie różni się jakoś drastycznie od tych przyjętych w naszym kraju. Przy powitaniu bądź pożegnaniu Holendrzy podają sobie ręce, a osoby, które są ze sobą nieco bliżej całują się trzykrotnie w policzki.
 • Ważnym elementem mieszkańców jest zaplanowanie całego dnia, który to zapisywany jest najczęściej w kalendarzu w myśl zasady „pełen program to pełne życie”. Podobnie jak Niemcy cenią sobie punktualność, nawet pięciominutowe spóźnienie jest wysoce niegrzeczne.
 • Czas wolny Holendrzy najchętniej spędzają na świeżym powietrzu przy pływaniu łodziami, wędkowaniu, jeździe na rowerze. Wakacje najczęściej organizują na kempingach.
 • Tradycyjne holenderskie stroje różnią się w zależności od regionu. Większość składa się z luźnych czarnych spodni i kapeluszy o szerokim rondzie w przypadku mężczyzn oraz czarnych sukni z haftowanym gorsetem i koronkowym czepkiem w przypadku kobiet.
 • Wartością samą w sobie jest rodzina. Tradycyjne holenderskie powiedzenie to "Eigen haard is goud waard" (Twój dom jest wart tyle, co złoto). Co prawda, w Niderlandach coraz więcej ludzi żyje ze sobą bez ślubu jednak taki stan rzeczy jest powszechnie akceptowany i traktowany na równi z małżeństwem. Od lat także popularne w Holandii są domowe porody.
 • W przeciwieństwie do polskiej zasady „gość w dom, Bóg w dom”, w Holandii odwiedziny ustalane są telefonicznie, gość może zostać poczęstowany maksymalnie dwoma kawami. Ponadto obowiązkowe jest picie kawy o godzinie 11, 16 i 20.
 • Od najmłodszych lat dzieci uczone są zarabiania pieniędzy, poczynając od sprzedaży swoich starych zabawek na pchlim targu mając niespełna 6-12 lat, następnie roznosząc gazetki reklamowe, aż w końcu po ukończeniu 16 lat pracują dorywczo jako pomoc w restauracjach bądź supermarketach. Od przedszkola też przyuczane są do pracy i życia w grupie, tzw. teamwork.
 • Jeżeli chodzi o święta to Holendrzy nie obchodzą Wigilii. Tradycyjnym świątecznym deserem jest chleb pieczony z masłem i bakaliami. Holendrzy pielęgnują tradycję pasterki. Przed domami ustawia się choinki bogato ozdobione sznurami lampek, zaś okna są zawsze pięknie udekorowane. W przedświąteczne dni Holendrzy piszą i wysyłają kartki z życzeniami. Każda rodzina z okazji świąt Bożego Narodzenia wysyła około 30 - 50 kartek, a te, które dostaje, wywiesza w oknach bądź ustawia na komodach. W niektórych regionach Holandii, dzieci stawiają koło kominka wiadro z wodą i marchewkę dla konia Św. Mikołaja – Sleipnira.


Holandia - miasta

Alkmaar Amsterdam Arnhem Den Bosch Groningen Haarlem Haga Leeuwarden
Lelystad Maastricht Middelburg Rotterdam Utrecht Zwolle


Holandia - co warto wiedziećHolandia - Kuchnia holenderska Kuchnia holenderska
Kuchnia holenderska nie należy do tych najbardziej znanych, co wynikać może z ...
Holandia - Święta w Holandii Święta w Holandii
W Holandii nie organizuje się wielu corocznych uroczystości kulturalnych o charakterze ...
Holandia - Holandia ciekawostki Holandia ciekawostki
Kraj ten jest znany głównie z tulipanów, serów i wiatraków, ...
Holandia - Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Będąc w Holandii, tak jak zresztą w każdym innym kraju nie sposób wrócić bez ...
Holandia - Holandia mapa Holandia mapa
Holandia - Najciekawsze regiony w Holandii Najciekawsze regiony w Holandii
Limburgia to prowincja granicząca z Belgią i Niemcami. Jej stolicą jest Maastricht, przepiękne ...
Holandia - Parkingi i parkowanie w Holandii Parkingi i parkowanie w Holandii
Parkowanie na ulicach miast holenderskich jest płatne. Należy uważnie korzystać z ...
Holandia - Przepisy drogowe w Holandii Przepisy drogowe w Holandii
Prawo jazdy może zdobyć osoba, która ukończyła 18 lat. Posiadanie prawa jazdy kategorii B ...
Holandia - Taksówki w Holandii Taksówki w Holandii
Taksówki w Holandii dostępne są na postojach lub też po telefonicznym ...
Holandia - Parki narodowe w Holandii Parki narodowe w Holandii
Park Narodowy Hoge Veluwe jest największym Parkiem Narodowym w Holandii, jego  obszar ...
Holandia - Schokland Schokland
Schokland jest dawną holenderską osadą, a właściwie ...
Holandia - Karnawał w Holandii Karnawał w Holandii
Wspominając o holenderskim karnawale należy zacząć od geografii. Wbrew ...

Holandia tradycje - komentarze:


Holandia tradycje komentarz alina1157@wp.pl
2014-02-13 23:11:21
Dlaczego w Holandii kolorem narodowym jest pomarańczowy?

Holandia tradycje komentarz Bogusia
2011-12-29 19:37:36
Rowniez park rozrywki Efteling i jemu podobne to swietny sposob na spedzenie z rodzina cudownych chwil, Holandia jest okej.


Holandia tradycje - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies