Święta w Holandii


Strona główna -> Holandia -> Święta w Holandii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


W Holandii nie organizuje się wielu corocznych uroczystości kulturalnych o charakterze ogólnokrajowym. To kraj umiaru, gdzie święta nie stoją pod znakiem suto zastawionych stołów. Poza obchodzonym hucznie w południowej części kraju karnawale oraz nieznacznej liczby uroczystości religijnych, Holendrzy urządzają przede wszystkim miejscowe festiwale muzyczne lub artystyczne. To naród skromny i bardzo pracowity, z jednej strony chciałby odpowiednio świętować rocznicę jakiegoś zdarzenia, a z drugiej nie może pozwolić sobie na dzień wolny. W takiej sytuacji Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag), czyli obchody kapitulacji wojsk niemieckich 5 maja 1945 r. świętuje się raz na 5 lat (ostatnio w 2010 r.).


W dzień urodzin królowej obowiązkowe jest ubranie czegoś pomarańczowego

Urodziny królowej

W Holandii najbardziej uroczyście obchodzi się urodziny królowej (Koninginnedag). Tego dnia cały Amsterdam zamienia się w jedyny w swoim rodzaju pchli targ, każdy obywatel i gość miasta ma prawo handlować czymkolwiek zapragnie. Tradycja nakazuje, by każdy mieszkaniec pozbył się rzeczy nagromadzonych przez cały rok, sprzedając je na ulicy. Dzień Królowej to również masa plenerowych imprez, festynów i koncertów, które przyciągają prawie milion turystów z całego świata. W ten dzień obowiązkowe jest ubranie czegoś pomarańczowego.

Święta narodowe

Oficjalna lista świąt narodowych w Holandii jest dość krótka i w ciągu roku obejmuje 7 dni i jeden dzień raz na pięć lat; a przedstawia się następująco: 1 stycznia - Nowy Rok (Nieuwjaar), Wielki Piątek, Wielkanocna Niedziela i Poniedziałek, 30 kwietnia – dzień urodzin królowej, 21 maja w 40 dni po Wielkanocy – Dzień Wniebowstąpienia, 7 tygodni po Wielkanocy - drugi dzień Zielonych Świątek, 25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie. Co ciekawe Holandia od czerwca do listopada nie obchodzi żadnego święta. Nie ma tu także zwyczaju odwiedzania cmentarzy 1 listopada.

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia w Holandii przebiegają podobnie, (choć z niewielkimi różnicami), jak u innych europejskich sąsiadów, bowiem kultury i tradycje tych krajów przenikają się wzajemnie. Upominki świąteczne rozdaje się 6 grudnia w Sinterklaas - Dzień Świętego Mikołaja. W niedzielę adwentową rozpoczyna się trwający do świąt obyczaj znany, jako Midwinter Horn Blowing, czyli wydmuchiwanie nad studnią pełnych grozy dźwięków, które mają oznajmiać niedalekie nadejście Chrystusa. W pierwszy dzień świąt zasiada się do udekorowanego w kolorach bieli, zieleni i czerwieni stołu, by zjeść uroczysty posiłek składający się głównie z dziczyzny, mięsa gęsi, zająca lub indyka. Do tego obowiązkowo serwowany jest świąteczny chleb tzw. Kerstbrood.

Dzień Pamięci Ofiar

Ważnym holenderskim świętem jest także Dzień Pamięci Ofiar (Dodenherdenking) obchodzony 4 maja ku pamięci wszystkich członków sił zbrojnych i ludności cywilnej Królestwa Niderlandów, którzy stracili życie podczas II wojny światowej lub w misjach pokojowych. Choć nie jest to święto narodowe wymaga się od obywateli uczczenia pamięci ofiar dwuminutową ciszą o godzinie 8.00. Coroczne uroczystości mają miejsce na placu Dam w Amsterdamie. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Holandii absolutnie nie są znane takie święta jak: Dzień Dziecka, czy Dzień Kobiet, obchodzi się za to Dzień Ojca i Dzień Matki.Holandia - miasta

Alkmaar Amsterdam Arnhem Den Bosch Groningen Haarlem Haga Leeuwarden
Lelystad Maastricht Middelburg Rotterdam Utrecht Zwolle


Holandia - co warto wiedziećHolandia - Kuchnia holenderska Kuchnia holenderska
Kuchnia holenderska nie należy do tych najbardziej znanych, co wynikać może z ...
Holandia - Holandia ciekawostki Holandia ciekawostki
Kraj ten jest znany głównie z tulipanów, serów i wiatraków, ...
Holandia - Holandia tradycje Holandia tradycje
Okna bez firanek bo “nie mam nic do ukrycia a Bóg i tak wszystko ...
Holandia - Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Będąc w Holandii, tak jak zresztą w każdym innym kraju nie sposób wrócić bez ...
Holandia - Holandia mapa Holandia mapa
Holandia - Najciekawsze regiony w Holandii Najciekawsze regiony w Holandii
Limburgia to prowincja granicząca z Belgią i Niemcami. Jej stolicą jest Maastricht, przepiękne ...
Holandia - Parkingi i parkowanie w Holandii Parkingi i parkowanie w Holandii
Parkowanie na ulicach miast holenderskich jest płatne. Należy uważnie korzystać z ...
Holandia - Przepisy drogowe w Holandii Przepisy drogowe w Holandii
Prawo jazdy może zdobyć osoba, która ukończyła 18 lat. Posiadanie prawa jazdy kategorii B ...
Holandia - Taksówki w Holandii Taksówki w Holandii
Taksówki w Holandii dostępne są na postojach lub też po telefonicznym ...
Holandia - Parki narodowe w Holandii Parki narodowe w Holandii
Park Narodowy Hoge Veluwe jest największym Parkiem Narodowym w Holandii, jego  obszar ...
Holandia - Schokland Schokland
Schokland jest dawną holenderską osadą, a właściwie ...
Holandia - Karnawał w Holandii Karnawał w Holandii
Wspominając o holenderskim karnawale należy zacząć od geografii. Wbrew ...

Święta w Holandii - komentarze:


Święta w Holandii komentarz Liliana Kamienska
2014-10-31 20:35:57
dotyczy dnia Swietego Mikolaja: upominki rozdaje sie w rodzinach w wigilie imienin Mikolaja, a wiec 5-go grudnia wieczorem, w szkolach przygotowuje sie niespodzianki w ciagu dnia,tez 5-go nie zas 6-go, jak podano w tekscie.


Święta w Holandii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies