Kuchnia holenderska


Strona główna -> Holandia -> Kuchnia holenderska
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Kuchnia holenderska nie należy do tych najbardziej znanych, co wynikać może z faktu, że jest ona mało wyszukana. Niezwykle popularne są w Holandii tzw. dania jednogarnkowe, których podstawą są ziemniaki, np.  Stamppot - (tłuczony garnek) ziemniaki ugotowane z innymi warzywami, stłuczone na puree podawane najczęściej z mocno zesmażonym boczkiem.


Stamppot, czyli po polsku tłuczony garnek. Jedno z wielu dań jednogarnkowych.

Podstawowe potrawy

Podstawowe produkty wykorzystywane podczas przyrządzania posiłków w Holandii to: kurczaki, ryby, owoce morza, mięso wołowe oraz duże ilości owoców. Niezwykłą popularnością cieszy się tam kuchnia orientalna, m.in.. chińska, ale także francuska, włoska    i meksykańska.

Sery

Pisząc o kuchni holenderskiej nie sposób nie wspomnieć o serach, które są jednym ze znaków rozpoznawczych tego kraju. Intensywność smaku sera uzależniona jest od stopnia ich dojrzałości i można je podzielić na: jong (delikatny), belegen (intensywny), oud (ostry). Holendrzy wytwarzają niezliczone rodzaje serów, a ich nazwy często pochodzą od nazw miast np. Gouda, Edam.

Owoce morza

Bliskość Morza Północnego ma także swój wpływ na kuchnię holenderską, w której spożywa się duże ilości ryb ( śledzie, makrele, węgorze), a także owoców morza.

Piwo

Głównym napojem spożywanym do posiłków jest… piwo. Najbardziej znane z nich to Heneken, Grolsch, Amstel. Bardzo rozpowszechniona jest także kawa, której to Holendrzy piją ogromne ilości. W niektórych statystykach wyczytać można, iż kraj ten znajduje się na drugim miejscu co do ilości spożywanej kawy, tuż za Szwedami.

Alkohole

Mimo dużej ilości spożywanego piwa, nie jest ono narodowym  trunkiem  Holendrów, złocisty  napój   miejsca   musiał  ustąpić   Jenever,  czyli  jałowcówce.  Jest  to  gin  o  gęstej konsystencji.  Wytwarza się go  z melasy i przyprawia owocami krzaków jałowca. Holendrzy pijają go przeważnie małymi łyczkami delektując się bogactwem smaku trunku.

Dania z ziemniaków i grochu

Hutspot - (garnek bałagan) puree z rozgotowanych ziemniaków, marchwi i cebuli najchętniej jedzony z klapstuk (duszony szponder wołowy). Hete bliksem - (holenderska parzybroda) puree z rozgotowanych ziemniaków, cebuli, jabłek i gruszekRecepten en zo: Hete bliksem. Erwtensoep (także snert) - gęsta zupa grochowa z zielonego, łuskanego grochu gotowana tylko zimą. Holendrzy są wielkimi fanami … FRYTEK ! Frytki to jest przysmak dobry na każdą okazję i jedzone na obiad, podwieczorek i kolacje. Frytki tylko z solą lub polane majonezem, ketchupem, z cebulą a nawet sosem orzechowym – sos sate lub pindasaus , czasem też z kolejnym holenderskim przysmakiem - kiełbaską frikandel lub krokiet ziemniaczany.

Desery

Jeżeli chodzi o słodycze to głównym specjałem w Niderlandach jest appelgebak, czyli placek z jabłkami i cynamonem podawany na gorąco. A po obiedzie obowiązkowo deser ! Hangop (dosłownie powieś) to mleczny deser a nazwa pochodzi z czasów gdy ludzie sami z zsiadłego mleka robili twarożek wieszając mleko w płótnie do odciągnięcia. Pannenkoeken - naleśniki z syropem. Poffertjes - typowo holenderskie mini-naleśniczki z cukrem pudrem. Najłatwiej ich spróbować na rynku w Delft. Oliebollen - w Polsce najczęściej znane jako świnki lub racuchy z rodzynkami - smażone na oleju. Typowo holenderskie są też cukierki drop, spekken, kaneelstokken, ciasto boterkoek i deser haagse bluf .

Potrawy świąteczne

A na święta Garnalen (krewetki), kerstrollade (pieczeń wieprzowa), kalkoen (indyk), konijn (królik), parelhoen (perliczka), wild (coś z dziczyzny),
 



Holandia - miasta

Alkmaar Amsterdam Arnhem Den Bosch Groningen Haarlem Haga Leeuwarden
Lelystad Maastricht Middelburg Rotterdam Utrecht Zwolle


Holandia - co warto wiedzieć



Holandia - Święta w Holandii Święta w Holandii
W Holandii nie organizuje się wielu corocznych uroczystości kulturalnych o charakterze ...
Holandia - Holandia ciekawostki Holandia ciekawostki
Kraj ten jest znany głównie z tulipanów, serów i wiatraków, ...
Holandia - Holandia tradycje Holandia tradycje
Okna bez firanek bo “nie mam nic do ukrycia a Bóg i tak wszystko ...
Holandia - Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Będąc w Holandii, tak jak zresztą w każdym innym kraju nie sposób wrócić bez ...
Holandia - Holandia mapa Holandia mapa
Holandia - Najciekawsze regiony w Holandii Najciekawsze regiony w Holandii
Limburgia to prowincja granicząca z Belgią i Niemcami. Jej stolicą jest Maastricht, przepiękne ...
Holandia - Parkingi i parkowanie w Holandii Parkingi i parkowanie w Holandii
Parkowanie na ulicach miast holenderskich jest płatne. Należy uważnie korzystać z ...
Holandia - Przepisy drogowe w Holandii Przepisy drogowe w Holandii
Prawo jazdy może zdobyć osoba, która ukończyła 18 lat. Posiadanie prawa jazdy kategorii B ...
Holandia - Taksówki w Holandii Taksówki w Holandii
Taksówki w Holandii dostępne są na postojach lub też po telefonicznym ...
Holandia - Parki narodowe w Holandii Parki narodowe w Holandii
Park Narodowy Hoge Veluwe jest największym Parkiem Narodowym w Holandii, jego  obszar ...
Holandia - Schokland Schokland
Schokland jest dawną holenderską osadą, a właściwie ...
Holandia - Karnawał w Holandii Karnawał w Holandii
Wspominając o holenderskim karnawale należy zacząć od geografii. Wbrew ...

Kuchnia holenderska - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies